Zobaczcie jaki świat jest piękny oczami Iwmali.

Kościoły

Szczecin Płonia - Szachulcowy kościół z XIX w.

 

Jadąc do kościoła w Płoni spodziewałam się typowego szachulcowego kościółka czyli ciemne belki i pomalowane na biało otynkowane cegły...a tu niespodzianka konstrukcja ryglowa była wypełniona wprawdzie cegłami ale w naturalnym "ceglastym" kolorze. Sama nie wiem, która konstrukcja bardziej mi się podoba...

Pierwszy wzmiankowany w tym miejscu kościół został wzniesiony prawdopodobnie w XIV w., podobno w miejscu chrztu okolicznych mieszkańców, który się odbył na początku XII w. przez Ottona z Bambergu. Na pamiątkę tego wydarzenia posadzono lipy, z których jedną można zobaczyć do dzisiaj, jest to ogromna lipa o obwodzie 885 cm, nosi ona nazwę św. Ottona...ja taką rewelację traktuję z przymrużeniem oka, bo chyba tak stara to ona nie jest...chociaż kto wie?
Wracając do samego kościoła, to obecny kościół został wzniesiony w XIX w. na miejscu tego średniowiecznego, jest to budowla o konstrukcji ryglowej, jednonawowa, bez zaznaczonego prezbiterium, z dobudowaną boczną zakrystią. Od strony zachodniej do kościoła przylega odeskowana wieża z XVIII w. zwieńczona iglicowym hełmem.
Kościół i plac przykościelny, na którym rośnie historyczna lipa otoczone są kamiennym murem, dawniej znajdował się tam cmentarz.

Kościół  pw. Najświętszej Rodziny i Narodzenia NMP znajduje się w Szczecinie-Płoni na ul. Klonowej 14.